חיפוש
עריכת דין

עורך דין, לפי הגדרת המקצוע הינו אדם שקיבל רישיון לעסוק במתן ייעוץ משפטי ובעריכת דין. עורך דין מוסמך לעסוק במקצוע על פי חוק לאחר שלמד משפטים וקיבל הסמכה ממוסד רשמי ומוכר. מקובל בקרב עורכי הדי להתמחות בתחום ספציפי של עריכת דין כאשר ישנם גם עורכי דין המתמחים במגוון תחומים.

עריכת דין
עריכת דין

עריכת דין בישראל:

עריכת דין שונה בכל מקום בעולם ופועלת לפי מערכת המשפט המקומית. בישראל ישנם כמה דגשים הקשורים למקצוע של עריכת דין ולעיסוק בו:

 • העיסוק בעריכת דין מוסדר בארץ לפי חוק לשכת עורכי הדין בה כל עורך דין חייב להיות חבר. החוק מגדיר שלושה תנאים המכשירים אדם להיות עורך דין ולעסוק במקצוע:
 1. למד משפטים במוסד להשכלה גוהה- מכללה או אוניברסיטה
 2. עבר תקופת התמחות אצל עורך דין ותיק או אצל שופט לאורך תקופה של שנה וחצי
 3. עבר את הבחינות של לשכת עורכי הדין
 • רוב עורכי הדין בארץ ישראל עובדים כעצמאיים או במדרש בבעלותם. ישנם גם מספר רב של עורכי דין שכירים ויש עורכי דין שעובדים כיועצים משפטיים בחברות וארגונים. ניתן גם למצוא עורכי דין במחלקות המשפטיות של משרדי הממשלה, בפרקליטות הצבאית ובפרקליטות המדינה.
 • קיים כלל ייחודי למקצוע של עריכת דין הקובע תעריף שכר טרחה מינימלי לפעולותיהן השונות של עורכי הדין. שכר זה נקבע על ידי לשכת עורכי הדין. ישנם גם סוגי תביעות אשר בהן נקבע תעריץ מקסימום.
 • אחד המאפיינים הייחודיים של המקצוע , שקיים רק במספר מועט של מקצועות טיפוליים הוא חסיון לקוח ועורך דין. מאפיין זה מוגן בחוק ומחייב את עורך הדין לשמור בסודיות מוחלטת את כל מה שהלקוח שלו מביא לידיעתו ולא להעביר, מלבד במצב בו הלקוח משתף את עורך הדין שלו על פשע עתידי שהוא הולך לבצע או מודע לכך שהוא עומד להתבצע.
 • במדינת ישראל, כמו במדינות רבות אחרות בעולם לכל אדם יש את הזכות להיוועץ עם עורך דין לפי בחירתו לפני כל חקירה ויש ליידע אותו על זכות זו. במידה ואין לו עורך דין מטעמו אך הוא מעוניין להיוועץ עם עורך דין אחר יש לדאוג לו לעורך דין מטעם פרקליטות המדינה. עם זאת, אין חוק בארץ המחייב אדם לשכור את שירותיו בל עורך דין בבית המשפט והוא רשאי לייצג את עצמו בפני השופט.
 • ההגדרה למושג עריכת דין הינה- כל הנורמות המשפטיות אשר מתקיימות במערכת משפטית מסוימת, כאשר המושג 'דין' בחוק הישראלי עומד תחת ההגדרות הבאות:
 1. חיקוק
 2. דינים דתיים העל פה ובכתב שתקפים במדינת ישראל על פי ההלכה
 3. תקנות מימי המנדט הבריטי ו/או מדבר מועצת המלך שעוד תקפים במדינה.

מכירים מישהו שהמאמר יכול לעניין אותו?שתפו איתו:

 • אתר המלאך השומר עובד עם משרדי עורכי דין הגדולים והמקצועיים ביותר בתחומם בארץ. עורכי דין שהוכחו פעם אחר פעם כמקצועיים, אמינים ומייצרים תוצאות בשטח. והפנייה שלך תגיע אך ורק לעורך דין מומחה בתחום אליו אתה זקוק לייעוץ/עזרה משפטית.
 • האלגוריתם החכם וצוות האתר אצלנו יודעים לסווג את סוג הפנייה שלך ולשלוח אותה אך ורק לעורך דין שמתמחה בתחום אליו אתה זקוק לייעוץ/עזרה משפטית.
 • אנחנו עושים את מירב המאמצים על מנת שתקבל תשובה מעורך דין לא יותר מ-24 שעות לאחר שליחת הפנייה דרך האתר.
 • חיפוש עורך דין דרך האתר המלאך השומר ברגע זה נעשה ללא עלות כלל מצידך.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

שתפו אותנו

קטגוריות נבחרות

יצירת קשר

רוצה ״שהמלאך השומר״ יעזור לך למצוא את העו״ד המושלם עבורך?

עורך דין רגולציה
Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue